Warsztaty krytyki muzycznej

04
listopada
2021

Podsumowanie warsztatów krytyki muzycznej

Uczestnicy warsztatów towarzyszących konkursowi w Rzeszowie tworzyli barwną i różnorodną grupę, a oczywiście jednoczyła ich muzyka. Tym niemniej przyjechali z różnymi doświadczeniami, część z nich studiowała, parę osób już zakończyło edukację akademicką, był też doktorant Akademii Muzycznej w Krakowie.

30
września
2021

Ciekawość i oczekiwanie - podsumowanie Konkursu Muzyki Polskiej [RELACJA]

Przyglądając się z bliska II Międzynarodowemu Konkursowi Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki można dojść do wniosku, że wyjątkowa jest towarzysząca mu ciekawość, a co za tym idzie, otwartość na to, co nieznane.

18
września
2021

Ostatnie tańce [RELACJA]

Końcowy dzień przesłuchań finalistów wśród zespołów kameralnych rozpoczęła Kwintofonia (Jagoda Krawczewska ? flet, Jakub Jackowski ? obój, Adam Eljasiński ? klarnet, Michał Kanawka ? waltornia, Rafał Zason ? fagot). Artyści wymownie, ale i z niezachwianym spokojem oraz emocjonalną zwięzłością zaprezentowali dwa kwintety ? trzyczęściowy Antoniego Szałowskiego i czteroczęściowy Wojciecha Kilara.

18
września
2021

Koncertowanie w czterech smakach [RELACJA]

Piątkowy finał finałów minął ekscytująco, mimo że pojawiły się te same trzy koncerty fortepianowe co poprzedniego dnia. Czy to przypadek, czy wynik zbieżności gustów zakwalifikowanych solistów?

17
września
2021

Soliści ze zmienną orkiestrą [RELACJA]

Pierwsza z dwóch części finału konkursu w kategorii pianistów za nami. Solistom towarzyszyła orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Massimiliano Caldiego i Tomasza Chmiela. Usłyszeliśmy Ivana Shemchuka, Michała Karola Szymanowskiego, Adama Mikołaja Goździewskiego i Mikołaja Sikałę.

17
września
2021

Gdzie duo się bije, tam słuchacz korzysta [RELACJA]

Finaliści kategorii zespołów kameralnych niechętnie ułatwiają życie sobie i jurorom. Sobie ? ponieważ każde z tak dopracowanych wykonań musiało zostać poparte mozolną pracą; jurorom ? gdyż stoją oni przed niewdzięcznym zadaniem wyróżnienia jedynie kilku z konkursowych prezentacji.

15
września
2021

Pojedynek na tria [RELACJA]

Rzeszowski Konkurs jest jednym z niewielu wydarzeń w Polsce, na którym zespoły kameralne mogą zawalczyć o najwyższe nagrody. O ile soliści-pianiści w znacznej mierze decydowali się tu na programy złożone z dzieł twórców piszących w stylu neoromantycznym, to u kameralistów dominanta przesunęła się na twórców nowszych jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski czy Andrzej Panufnik.

14
września
2021

Dobra zapowiedź przed finałem [RELACJA]

Organizatorzy konkursu przypominają, jaką mozaiką narodowościową była dawna Rzeczpospolita. Idea konkursu ? przybliżenie zarówno słuchaczom, jak i samym wykonawcom zapomnianej lub nieodkrytej muzyki polskiej ? rodzi wszakże pytanie: jakie kryterium należy przyjąć do określenia owej polskości?

14
września
2021

Między silną ekspresją a delikatnością [RELACJA]

Decyzję jury o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu wszystkich pianistów uczestniczących w jego pierwszym etapie można odczytywać jako znak, że w istocie ta impreza to nie muzyczne zapasy, a szansa na rozwój i zbudowanie kariery.

14
września
2021

Różne oblicza Szeherezady [RELACJA]

Sesja poranna drugiego etapu II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistycznej stała pod znakiem kontrastu wyrazowego grze poszczególnych uczestników. Duża dowolność w wyborze repertuaru sprawiła, że pianiści mogli zaprezentować się w rozmaitych interpretacyjnych odsłonach, choć nie każdy z nich na taką różnorodność się zdecydował.

30
sierpnia
2021

Warsztaty krytyki muzycznej z red. Marczyńskim ? wyniki naboru

Znamy uczestników warsztatów krytyki muzycznej, które w ramach II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w dniach 14-18 września poprowadzi redaktor Jacek Marczyński. Różnią się wykształceniem i zainteresowaniami, ale mają wspólny cel ? spróbować swoich sił w zawodzie krytyka.

16
lipca
2021

Warsztaty krytyki muzycznej pod okiem Jacka Marczyńskiego

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza na warsztaty krytyki muzycznej, które odbędą się podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w dniach 14-18 września 2021. Dla najlepszych przewidziane są: staż w redakcji i publikacje na łamach ?Ruchu Muzycznego?.