II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki startuje 11 września w Rzeszowie

Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych. 

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

? Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo ? Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie ? podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage?u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jury obu kategorii Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

W kategorii pianistycznej zasiądą: Jarosław Drzewiecki (Polska), przewodniczący jury, pianista i pedagog, Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.

? Przed drugim Międzynarodowym Konkursem Muzyki Polskiej czujemy się jak wielcy odkrywcy tego co przed nami ukryła historia. To pasjonujące i niezwykle przeżycie. Zapraszamy publiczność do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu ? powiedział Jarosław Drzewiecki, przewodniczący jury pianistycznego.

W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Andrzej Tatarski, (Polska) przewodniczący jury, pianista i pedagog, Gary Guthman (USA), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista ? kameralista i dyrygent oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.

? Mając w pamięci edycję konkursu z 2019 roku i jego znakomitą organizację przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jestem przekonany, że tegoroczna edycja również będzie wręcz idealnie przygotowana i przeprowadzona zarówno dla uczestników, rzeszowskiej publiczności i dla nas jurorów. Dużą ciekawostką dla mnie będzie odkrywanie, jak ci młodzi muzycy zmienili się od czasu majowych eliminacji krajowych i nagrań nadesłanych w ramach zgłoszeń regularnych, na pewno na lepsze. Idea Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest fantastyczna i promuje polską muzykę oprócz wielkich tuzów takich jak Chopin, Szymanowski, Lutosławski czy Penderecki, w skali ogólnodostępnej i ogólnoświatowej ? powiedział Andrzej Tatarski, przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie, które NIMiT organizuje wraz z ?Ruchem Muzycznym? i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński, wybitny dziennikarz i publicysta.

Zwycięzcy II MKMP zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy. Na zakończenie konkursu po gali wręczenia nagród 18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września 2021 w Filharmonii Narodowej. Zgodnie z rządowymi wytycznymi antycovidowymi aktualnie w sprzedaży dostępne są bilety obejmujące 75% powierzchni sal, z rezerwą 25% dla osób w pełni zaszczepionych.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem wydarzenia jest Marszałek województwa podkarpackiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Partnerami konkursu są: Yamaha, Centrum Medyczne MEDYK, ZAIKS, STOART, Pianist, Ruch Muzyczny.

Patronami medialnymi są: TVP Kultura, PAP, culture.pl, polmic.pl.


LINKI: 

Pełna lista uczestników: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/artykul/pelna-lista-uczestnikow-konkursu-i-kolejnosc-przesuchan

Spot promocyjny: https://youtu.be/YdghpEjeI70

Linki do codziennych transmisji on-line:

https://www.youtube.com/user/IMITpolska;

https://www.facebook.com/NIMiTpolska

Bilety Rzeszów:

http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,10-09-2021.html

http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,16-09-2021.html

http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,17-09-2021.html

http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,18-09-2021.html

Bilety Warszawa:

https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-388-koncert-laureatow-mkmp-20-09-2021-g-19-67458?id=347925#overall

 

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@nimit.pl, + 48 785 310 000)

Justyna Galińska (justyna.galinska@nimit.pl, + 48 887 240 011)